Čaj je nejzdravější nápoj na světě. Ačkoli toto tvrzení může znít přehnaně, četné studie ukazují, že by ve skutečnosti mohlo být pravdivé. Všechny čaje jsou však jiné a některé mohou nabídnout více výhod než ostatní. To bude záviset nejen na kategorii čaje, ale také na typu a metodách zpracování. Jedna studie prokázala, že čaj má obecně mnohem vyšší antioxidační schopnosti než většina „léčivých rostlin, jedlých makroplísní, zeleniny, ovoce, ovocných odpadů (slupky a semena) a divokého ovoce.”
Přečtěte si, jaké jsou výhody oolong čajů a zda jsou lepší než jiné druhy čaje.
Co je čaj typu Oolong?
Kategorie čaje Oolong je nejširší a nejuniverzálnější kategorií čajů. Stejně jako všechny skutečné druhy čaje, čaj oolong se vyrábí z listů, pupenů a větví rostliny camellia sinensis. Čaj oolong patří mezi zelený a černý čaj s mírou fermentace mezi 10 až 90 %. Některé čaje oolong mohou být téměř plně fermentované, čímž se velmi blíží černému čaji, zatímco jiné jsou spíše zelené a světlé. Na rozdíl od zeleného čaje mohou oolongy obsahovat plné větve s listy a poupaty. Chuť se pohybuje od lehkých květinových tónů po skořici, toastový chléb, zralé ovoce a karamelové tóny.
Nejoblíbenější čaj oolong obvykle pochází z pevninské Číny a Tchaj-wanu. Ostatní země jako Thajsko, Vietnam, Japonsko a Indie produkují čaj oolong také. Každý druh je jedinečný svou chutí, vůní a listy odpovídajícími terroir. Tchaj-wan je známý svými vysokohorskými oolongy, všechny pěstované v nadmořských výškách vyšších než 1000 metrů. Vysoká nadmořská výška, jedinečné klima a chladné počasí přináší komplexní květinové, lehké a sladké chutě, které často trvají až 10 nálevů. Čínské čaje dan cong jsou známé stovkami různých tónů a sklízejí se spíše z velkých čajovníků než z čajových keřů. Wu Yi oolongy jako Qi Lan a Da Hong pao oolong jsou známé svými minerálními tóny a jsou často více fermentované.
Proč je čaj oolong zdravý?
Čaj oolong obsahuje sloučeniny zeleného i černého čaje . Protože je částečně oxidovaný(fermentovaný), má více katechinů než černý čaj. Antioxidační aktivita v čaji však nepochází pouze z katechinů – „kofein, theaflavin, kyselina gallová, kyselina chlorogenová, kyselina ellagová a kaempferol-3- O -glukosid“ jsou také antioxidačními sloučeninami. Jedna čínská studie hodnotila antioxidační kapacitu 30 různých čajů a ukázala, že čaj oolong má v průměru vyšší antioxidační kapacitu než tmavé, bílé nebo černé čaje a dokonce o 100 % vyšší než některé zelené čaje. Ve skutečnosti byla střední hodnota celkového obsahu fenolů v zeleném čaji jen mírně vyšší než v čaji oolong.
Během oxidace sloučeniny v čajovém listu mění svou strukturu. Chcete-li těžit z antioxidační aktivity, je lepší zvolit zelenější, méně oxidovaný čaj oolong, jako je Ti Kwan Yin. Pokud není v popisu zahrnuta úroveň oxidace, může vám při odhadu úrovně oxidace pomoci barva čajových lístků i čajový nálev. Tmavší listy a načervenalý čajový louh jsou známkou vyšší oxidace.
Čaj oolong je polofermentovaný, takže obsahuje i EGCg. Jedna čínská studie ukázala, že gram suchého čajového listu oolong má kolem 20-30 mg EGCg. Většina černých čajů zahrnutých do studie měla méně než 1 mg na jeden gram a zelené čaje přibližně 30-60. Většina čajů oolong nabízí alespoň 5-10 skvělých nálevů, které zvyšují celkové množství extrahovaných živin. Ve skutečnosti můžete většinu z nich uvařit ve velmi horké, téměř vroucí vodě, a přesto si užít skvělou chuť.
Zdravotní přínosy pravidelného pití oolong čajů
1. Pomoc při hubnutí
Čaj oolong je z nějakého důvodu jedním z nejoblíbenějších čajů na hubnutí. Studie ukázala, že čaj oolong může pomoci snížit „vysokotučnou dietou vyvolaný přírůstek hmotnosti, jaterních lipidů a hmotnosti bílé tukové tkáně. „Čaj oolong může být také velmi užitečný při prevenci obezity. Ve skutečnosti může pomoci i bez dalšího úsilí nebo intenzivního cvičení. Čínská studie na 102 pacientech s nadváhou a obezitou ukázala, že 70 % pacientů zhublo 1 kg za pouhých 6 týdnů každodenní konzumace čaje oolong. Kromě toho téměř jedna čtvrtina pacientů, 22 %, ztratila až 3 kg. Kromě toho studie ukázaly, že pití čaje oolong v plné síle může zvýšit výdej energie a oxidaci tuků o 12 %.
2. Snížení krevního tlaku
Před 35 lety vyvinuli japonští vědci speciální druh čaje zvaný GABA. Tento oxidovaný oolong má alespoň 150 mg kyseliny amma-aminomáselné) na 100 gramů suchého listu, více než jiné druhy čaje. Studie ukázaly, že čaj GABA může snížit vysoký krevní tlak o 14-17% ve srovnání s kontrolovanými skupinami.
3. Zlepšení spánku
Výzkum ukázal, že GABA v kombinaci s L-theaninem může způsobit delší spánek a snížit spánkovou latenci. Oolong obsahuje obojí. Běžný čaj oolong má asi 0,25 mg GABA na 200 ml, zatímco hladiny v čaji obohaceném GABA jsou kolem 2 mg na 200 ml.
4. Antihyperglykemický účinek
Polyfenoly v čaji oolong mohou být užitečné při inhibici trávicího enzymu α – amylázy. Nadměrná aktivita α – amylázy je zodpovědná za vysokou hladinu cukru v krvi, díky čemuž je čaj oolong potenciálně užitečný pro lidi trpící cukrovkou 2. typu.
5. Zlepšení střevního mikrobiomu
Nerovnováha střevních bakterií je spouštěčem mnoha zdravotních problémů – od zánětlivých onemocnění střev, alergií, metabolických poruch a onemocnění jater. Čaj oolong může pomoci zlepšit rovnováhu zdravých bakterií a poskytnout podporu, zejména při stravování s vysokým obsahem tuků.
6. Boj s rakovinou
Studie ukázaly, že polyfenoly v čaji oolong mohou inhibovat růst buněk rakoviny prsu. Jiná studie zjistila, že čínský čaj dan cong „může působit jako náhražka přírodních antioxidantů a jako slibný protirakovinný prostředek díky svému ochrannému účinku na lidské zdraví. „Pravidelné pití čaje oolong může také pomoci snížit riziko rakoviny vaječníků.
7. Snížení zánětu cév
Všechny skutečné čaje mohou být prospěšné pro zdraví srdce. Studie ukázaly, že oolong může pomoci při snižování vaskulárního zánětu způsobeného dietou s vysokým obsahem červeného masa, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
8. Ochrana mozku
Pravidelné pití čaje může pomoci při ochraně před neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova choroba. Studie ukázaly, že pití 3 šálků čaje denně po dobu 10 let může snížit riziko dokonce až o 28 %. Vědci tvrdí, že je to kvůli EGCg a jeho schopnosti bojovat s volnými radikály.
9. Snížení hladiny cholesterolu
Pravidelná denní konzumace čaje oolong může ovlivnit hladinu cholesterolu. Jedna klinická studie ukázala, že pití 600 ml čaje oolong denně snižuje LDL neboli špatný cholesterol o 6,69 % a může snížit riziko rozvoje dyslipidémie a riziko srdečních onemocnění. V jiné studii měli lidé, kteří pili 1000 ml čaje oolong denně, snížené hladiny LDL i hemoglobinu A1c, spojené s rizikem rozvoje diabetu 2. typu.
10. Zlepšení minerální hustoty kostí
Ačkoli to nemusí být něco, o čem často přemýšlíte, pokud jde o přínosy, kostní minerální hustota je velmi důležitá v prevenci osteoporózy a zlomenin. Polyfenoly v čaji mohou pomoci zvýšit kostní hmotu a pevnost kostí.
11. Redukce zubního plaku a prevence zubního kazu
Pití čaje oolong před a po jídle může pomoci udržet vaše zuby čisté a zdravé. Jedna studie ukázala, že vyplachování úst přesným čajem oolong může „významně inhibovat usazování plaku“.
12. Zvyšuje bdělost
Stejně jako všechny ostatní pravé čaje obsahuje i čaj oolong kofein. Jeden čínský výzkum ukázal, že čaj oolong (Ti Kwan Yin) má méně než polovinu množství kofeinu v bílém čaji a asi 26 % obsahu kofeinu v pu’erhs. Jiná studie zkoumající 37 komerčně dostupných vzorků čaje však ukázala, že oolong může mít dokonce dvojnásobné množství kofeinu než čaje Earl Grey nebo Assam and Breakfast. Čaje s vyšším obsahem kofeinu měly také více L-theaninu, aminokyseliny zodpovědné za uklidňující účinek. Výsledek? Zvýšená bdělost, ale žádné nervozity.
13. Snížení rizika mrtvice
Oolong i zelený čaj mohou snížit riziko ischemické mrtvice. Vědecké údaje říkají, že jedinci pijící 1 šálek zeleného čaje nebo čaje oolong denně byli méně ohroženi ischemickou mrtvicí než nepravidelní pijáci čaje a ti, kteří pijí 3 šálky denně, o 21 % nižší riziko než ti, kteří pijí pouze jeden [23 ] .
14. Zlepšení nálady a odbourání stresu
L-theanin v čaji vám může pomoci zlepšit celkovou náladu a pomoci zbavit se stresu. Tato aminokyselina je přítomna téměř ve všech druzích čaje kromě pu’erhu, kde jsou hladiny zanedbatelné. Jedna studie ukázala, že bílé, zelené a oolongové čaje mají v průměru vyšší hodnotu L-theaninu než černý čaj. Studie na 16 zdravých dobrovolnících ukázala, že L-theanin způsobuje snížení úzkosti a snižuje vysoký krevní tlak způsobený vysoce stresovými situacemi .
15. Léčba přetrvávajícího ekzému
Klinická studie z Japonska prokázala, že pití 10 gramů čaje oolong denně mělo významné výsledky u 63 % pacientů s ekzémem již po 1-2 týdnech léčby.
Existují nějaké vedlejší účinky?
Zodpovědné pití jakéhokoli čaje pravděpodobně nezpůsobí žádné vedlejší účinky. Čaj oolong však obsahuje jak kofein, tak EGCg. Gram suchého listu oolongu pravděpodobně nebude mít více než 30 mg EGCg, takže pití až 15 gramů čaje denně bude pravděpodobně bezpečné. Gram suchého čajového listu oolong obsahuje asi 10-40 mg kofeinu, s průměrem kolem 20-30 mg na gram. Pít kolem 15 gramů suchých listů by proto mělo být bezpečné. Například západní metody vaření používají 2-3 gramy čaje, zatímco pro východní techniku budete potřebovat alespoň 5-7 gramů na spaření. Nicméně, jak kofein, tak EGCg vyžadují vysokou teplotu vody a velmi dlouhé máčení, aby byly „plně“ extrahovány. Pokud jste citliví na kofein, vyhněte se nadměrnému pití čaje.
Zdroj článku: https://simplelooseleaf.com/blog/oolong-tea/oolong-tea-benefits/
Upozornění : Účelem tohoto článku není diagnostikovat ani léčit žádné nemoci ani nahrazovat názor profesionálního lékaře. Pokud trpíte vážnými nemocemi, jste těhotná nebo kojíte, nikdy si sami neléčte žádné nemoci a nepijte velké množství čaje, pravého nebo bylinného. Vzhledem k tomu, že každý člověk je jiný, je nemožné učinit obecné prohlášení o výhodách nebo vedlejších účincích.
Relevantní studie:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6617242/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31216700
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6617242/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6617242/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31062778
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30622452
[7] https://link.springer.com/article/10.1007/s11655-009-0034-8
[8] https://academic.oup.com/jn/article/131/11/2848/4686734
[9] https://tching.com/2010/10/unique-health-benefits-of-organic-gaba-oolong-tea/
[10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6443991/
[11] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25222598
[12] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756763/
[13] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31623411
[14] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31353716
[15] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30574049
[16] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23107758
[17] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31287296
[18] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/
[19] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24229494
[20] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3831545/
[21] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8033186
[22] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4787341/
[23] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/